Padělané oleje a jejich vzájemná mísitelnost

Úvod / Novinky / Padělané oleje a jejich vzájemná mísitelnost
Padělané oleje a jejich vzájemná mísitelnost

Padělané oleje

Jelikož se v posledních letech po celé Evropě rozmohl prodej padělaných produktů, rádi bychom se s Vámi o toto velmi často diskutované téma podělili a předešli tak vzniku zbytečných problémů a otázek.

Výběr olejeVýběr vhodného oleje, jak motorového, hydraulického či převodového, je základem pro správnou funkci a dlouhou životnost motoru Vašeho automobilu, motocyklu či strojního zařízení.

Na internetu můžete najít e-shopy, které nabízejí své oleje až za podezřele nízké ceny. Často se může jednat o prošlé, nekvalitní nebo falšované oleje původem z Polska či Ruska. Mějte ale na paměti, že použitím nekvalitního oleje můžete motor svého vozidla nebo stroje poškodit a při pravidelném používání těchto “náhražek“ si zaděláváte na pořádný problém.

Při použití nevhodného oleje (nejen falešného, ale také starého nebo určeného pro jiné světové trhy) mohou začít v motoru procesy, které, pokud se rozvinou, způsobí vážné poškození motoru, nebo dokonce havárii. Není-li olej ošetřen speciálními přísadami, můžou v olejové vaně, ventilovém rozvodu i jinde vzniknout tmavošedé až černé kaly. Ty mohou vyústit v zalepení mazacích kanálů, olejového filtru či sacího koše. Všechny tyto závady pak mohou vést k neočekávaným a náhlým haváriím motoru. Proto je důležité, aby byl olej kvalitní a splňoval veškeré specifikace předepsané výrobcem.


Vzájemná mísitelnost olejů

Každý mazací olej se skládá ze základového oleje a různých přísad, které upravují a vylepšují jeho vlastnosti. Aby byly dva mazací oleje mísitelné, musí být mísitelné všechny jejich složky. Lze předpokládat, že dva mazací oleje stejného typu, např. hydraulické a stejné výkonnostní kategorie (např. HM/HLP), který používají stejný typ základového oleje (např. ropný, parafinický) a přísad (např. na bázi ZnDDP), jsou bezpečně mísitelné.

Naopak, při míchaní mazacích olejů různých typů základových olejů nebo jiných typů přísad, lze očekávat spíše problémy.

Obecně platí, že různé typy základových olejů mísitelné nejsou. Výjimkou tohoto pravidla je dobrá vzájemná mísitelnost nejpoužívanějších typů základových olejů (což je něco přes 95% všech olejů) – minerálních, ropných hydrokrakovaných (tzv. HC, MC apod.), syntetických uhlovodíků (tzv. PAO) a některých esterových olejů. Pozor však na ostatní nejrůznější typy syntetických olejů, které zpravidla nejsou mísitelné s oleji ropnými, ale ani s žádnými jinými typy olejů.

Pokud si nejste zcela jisti, že dva mazací oleje jsou mísitelné, raději je nemíchejte.oil TEAM a.s.

Sdílet na sociální služby: