oil TEAM a.s.     O nás     Služby     eSHOP     Čištění olejů     Kontakty
  0 Kc 0

Váš košík Cena 0 Kc

Označení paliv se změní. Znáte nové symboly benzínu a nafty?

Úvod / Novinky / Označení paliv se změní. Znáte nové symboly benzínu a nafty?
Označení paliv se změní. Znáte nové symboly benzínu a nafty?

V říjnu tohoto roku se v Česku kompletně změní označení paliv na čerpacích stanicích. Například nafta bude nově označená písmenem B. Je pomalu načase se nové symboly naučit!

Od 12. října se sjednotí označení paliv na čerpacích stanicích po celé Evropě. Kromě členských zemí EU se změna týká i dalších evropských států jako je Island, Lichtenštejnsko, Makedonie, Norsko, Srbsko, Švýcarsko a Turecko. Nová evropská směrnice má za úkol odstranit rozdíly v označování v různých evropských zemích, které mohou některé řidiče zmást.
Kromě tankovacích pistolí se změní označení paliv i na víčkách nádrže u nových automobilů. Nově budou paliva rozdělena do tří skupin - benzinová ponesou označení v kruhu, naftová ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena uvnitř symbolů budou značit typ biosložky, čísla pak jejich podíl. Benzín bude značit písmeno „E” jako ethanol, naftu pak písmeno „B”.
Éčko v kruhu značí benzín, béčko ve čtverci naftu.
Nejčastěji používaný benzín Natural 95 bude mít tedy nově označení „E5”, klasická nafta pak „B7”. Paliva s vyššími čísly jako „E10”, „E85” nebo „B10” mají vyšší podíl biosložky. Palivo s písmeny XTL pak značí parafinickou naftu.
Plynná paliva ponesou označení v kosočtverci. Uvnitř něho pak najdeme označení konkrétního typu plynu - LPG (zkapalněný ropný plyn), CNG (stlačený zemní plyn), LNG (zkapalněný zemní plyn) nebo H2 (vodík).
Plynná paliva budou nově značená kosočtvercem
Na řadě čerpacích stanic již nová označení paliv najdeme nyní, nejčastěji v kombinaci s klasickými označeními jako je Natural 95 nebo Diesel. Ty ostatně budou moci zůstat na stojanech a tankovacích pistolích i nadále, ovšem vždy doplněné i o značení nové. Kde nové značení dosud nemají, budou ho muset doplnit do zmiňovaného 12. října. Správné označení budou po tomto datu kontrolovat zaměstnanci České obchodní inspekce.

Sdílet na sociální služby:    

Všechny ceny bez DPH pokud není uvedeno jinak.

  Nabídka produktů
  Kancelář
  oil TEAM a.s.

Markvartovická 1358/9c
747 14 Ludgeřovice

    +420 595 020 670

    info@oilteam.cz
    www.oilteam.cz
    IČ: 47673478, DIČ: CZ47673478